lu z nas wymaga pomocy psychologa, psychiatry, jak i psychoterapii. Psychoterapia jest jedną z metod leczenia zaburzeń psychicznych. Stosowana jest w psychologii i ma za zadanie pomóc osobom z różnorodnymi problemami psychicznymi. Psychoterapia może być prowadzona indywidualnie lub może być też terapia grupowa. Sama forma leczenie nie jest niczym nowym. Już w starożytności zajmował się tym Arystoteles i Galen. Jest to dowód na to, że od niepamiętnych czasów ludzie zmagali się z chorobami ciała i umysłu. Psychoterapia daje dobre rezultaty w leczeniu nerwicy lękowej i zaburzeń osobowości. W naszym kraju usługi psychoterapeutyczne są dostępne w ramach ubezpieczenia społecznego. Wystarczy tylko przełamać swój wstyd i niechęć i skorzystać z pomocy specjalisty. I wrócić do pełni zdrowia psychicznego.
Psychoterapia
Psychoterapia to obecnie jeden z wielu sposobów na przeciwdziałanie objawom wiążącymi się z trudnymi stanami w naszym życiu. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Poczucie niezrozumienia, braku empatii, samotności, negatywne informacje z całego świata, podatność na stres, choroba nasza lub bliskich osób, brak motywacji do dalszych działań to jedne z tych powodów, dla których psychoterapia powinna zostać podjęta. Jeżeli czujemy, że jest z nami niewesoło, to nie należy zwlekać i wyszukać specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc. Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się wiedzą z zakresu medycznego, ale być również naszym przewodnikiem i powinien potrafić podejść do każdego przypadku w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest np. terapia grupowa. Polega ona na spotkaniu w wąskich grupach od kilku do kilkunastu osób wraz z terapeutą w zamkniętym pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozmowy zostaną zachowane w pełnej tajemnicy.
Najlepiej jest stosować oba te sposoby
Istnieją dwa sposoby wyleczenia chorób psychicznych - jest to terapia farmakologiczna i psychoterapia. Ta pierwsza ogranicza się jedynie do przyjmowania leków, a druga na spotkaniach z terapeutą, który pracuje razem z pacjentem nad wyjściem z jego przypadłości. Najlepiej jest stosować oba te sposoby naraz, zamiast ograniczać się tylko do jednego.
Spotkania specjalistycznego terapeuty z pacjentem dają możliwość dogłębnego poznania swojej choroby, pokazują możliwości walki, pomagają utrzymać chęć wyjścia z przypadłości i pomagają skupić się na rzeczach ważnych - takie terapie są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta, aby pomóc mu jak najlepiej.
Można też zamiast tego zainteresować się czym jest terapia grupowa. Również są to spotkania ze specjalistą, jednak w tym przypadku więcej pacjentów może uczestniczyć w terapii. Pozwala to na wymianę doświadczeń i poglądów pomiędzy pacjentami, próbują oni wzajemnie sobie pomagać i nawiązują znajomości, a wszystko jest nadzorowane przez terapeutę.