Problemy ze samym sobą? Może potrzebujesz terapii - zdrowie

warsztaty rozwoju osobistego kraków

Mało kto wie jednak że terapia

Wyróżniamy dwie najpopularniejsze odmiany psychoterapii indywidualnej - psychodynamiczną i poznawczo-behawioralną. Mało kto wie jednak, że terapia grupowa także doczekała się swoich odłamów. Zazwyczaj przeprowadza się

Problemy ze samym sobą? Może potrzebujesz terapii - zdrowie warsztaty rozwoju osobistego kraków
ją na dwa sposoby - albo w grupach zamkniętych, albo w grupach otwartych. A czym różnią się te dwie jej odmiany?

Grupy zamknięte są ogólnie rzecz biorąc bardziej zorganizowane. W tym przypadku terapia jest zaplanowana od samego początku do końca - jej uczestnicy wiedzą dokładnie, ile odbędą spotkań i w jakim terminie oraz kiedy zakończy się cała forma terapii. Obowiązuje tutaj tzw. kontakt psychoterapeutyczny. Jest to doskonały typ terapii dla osób mocno zajętych i zapracowanych, które muszą mieć wszystko ustalone odgórnie.

Drugi typ to natomiast psychoterapia przeprowadzana w grupach otwartych. Grupy otwarte działają bez przerwy, dlatego ta terapia nie ma swojego konkretnego początku czy końca. Każdy może na nią przyjść. Nie trzeba się na nią specjalnie zapisywać czy umawiać. Niektórzy pacjenci z niej odchodzą, a inni ludzie zajmują ich miejsca, by poradzić sobie z własnymi problemami. Do niektórych z grup otwartych można dołączyć zupełnie za darmo. To świetna opcja dla osób, które nie mają pieniędzy na tradycyjną terapię.


Dane wskazują na to że w

Dla wielu ludzi odwiedzenie gabinetu psychologa jest przyznaniem się do defektu psychicznego. Nie mówiąc już o odwiedzeniu gabinetu psychiatry. W krajach wysoko rozwiniętych takie wizyty są na porządku dziennym. I nikt nikomu się nie dziwi, nikt nikogo nie śledzi i nie obmawia. Nam niestety jeszcze jest daleko do takiej postawy. I dlatego specjalistów takich omijamy szerokim łukiem mimo, że często mamy kłopoty ze swoją psychiką. Również psychoterapia indywidualna i terapia grupowa na przykład w stanach Zjednoczonych jest na porządku dziennym. Dane wskazują na to, że w Japonii niemalże nie ma samobójstw. Dlaczego ich nie ma ? Ano dlatego, że bardzo dobrze rozwinięta jest opieka medyczna, która pomaga zachować zdrowe ciało i umysł. Nie ma tam wielu przypadków samobójstw z powodu depresji, co w naszym kraju zdarza się coraz częściej. Skoro ludzie są zdrowi, to jednak muszą korzystać powszechnie z pomocy lekarzy różnych specjalności. W tym również psychiatrów i psychologów. Dlatego średnia wieku w Japonii należy do najdłuższych na świecie.


A terapia grupowa odbywa się także

Psychiatra i psycholog, to taki sam specjalista, jak każdy inny lekarz. I dlatego dobrze by było, gdyby przed pójściem do nich nie paraliżował nas wstyd i lęk, że ktoś znajomy nas zobaczy. Za wizytę nie musimy płaci, gdyż usługi takie w naszym kraju są bezpłatne. Czasem tylko wymagają zapisania się na listę oczekujących na wizytę. W razie potrzeby warto również skorzystać z innych zbiegów mających na celu pomóc naszej psychice. Pomóc potrzebującym może psychoterapia indywidualna, jak również terapia grupowa. Ani jednej, ani drugiej nie ma co się krępować. Ponieważ psychoterapia indywidualna odbywa się tylko w obecności psychologa. A terapia grupowa odbywa się także w obecności psychologa, jako specjalisty, który kieruje rozmową. Jak również w terapii grupowej uczestniczą inni pacjenci, których również nie należy się krępować. Bo są to ludzie podobni nam. Są tak samo pokaleczeni na psychice i wymagają podobnie jak my pomocy specjalisty. Pokaleczenia psychiki mogą mieć różne podłoże. Lecz wspólnym mianownikiem jest to, że pragną pomóc sobie i wrócić do pełni zdrowia psychicznego.


Poczucie niezrozumienia braku empatii samotności negatywne

Psychoterapia to obecnie jeden z wielu sposobów na przeciwdziałanie objawom wiążącymi się z trudnymi stanami w naszym życiu. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie nadążyć za zmianami w sferze prywatnej, jak i zawodowej. Poczucie niezrozumienia, braku empatii, samotności, negatywne informacje z całego świata, podatność na stres, choroba nasza lub bliskich osób, brak motywacji do dalszych działań to jedne z tych powodów, dla których psychoterapia powinna zostać podjęta. Jeżeli czujemy, że jest z nami niewesoło, to nie należy zwlekać i wyszukać specjalistę, który będzie w stanie nam pomóc. Psychoterapeuta powinien nie tylko wykazywać się wiedzą z zakresu medycznego, ale być również naszym przewodnikiem i powinien potrafić podejść do każdego przypadku w inny sposób. Dobrym rozwiązaniem jest np. terapia grupowa. Polega ona na spotkaniu w wąskich grupach od kilku do kilkunastu osób wraz z terapeutą w zamkniętym pokoju. Dzięki temu mamy pewność, że nasze rozmowy zostaną zachowane w pełnej tajemnicy.


Kiedy warto udać się na psychoterapię?

Życie coraz bardziej zaczyna nas wszystkich przerastać. Widzimy, że świat się zmienia i to na gorsze, czasami nie mogąc sobie z tym poradzić. Mamy coraz więcej problemów i coraz mniej rzeczy nas cieszy. A jeśli ta zwykła czysta radość w naszym życiu już w ogóle nie występuje, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z fachowej pomocy terapeutycznej. Bardzo możliwe, że to psychoterapia pozwoli nam wrócić na dobre tory i odnaleźć sens bytu.

Ta niemożność odnalezienia szczęścia w życiu jest jednym z głównych powodów korzystania z psychoterapii. Pomoże nam ona jednak także w innych przypadkach. Jeżeli bowiem zdajemy sobie sprawę z tego, że mieliśmy bardzo trudne dzieciństwo i nie do końca je przepracowaliśmy, wręcz powinniśmy zrobić to z osobą z zewnątrz, która pomoże nam zaakceptować pewne sprawy. Niektóre fobie także wymagają leczenia. Terapia grupowa pozwoli nam uporać się m.in. z lękiem przed nawiązywaniem relacji, gdyż wymusi na nas kontakt z drugim człowiekiem, a jednocześnie zrobi to na tyle spokojnie, abyśmy sami nie musieli przez to cierpieć. Terapeuci to też bardzo wyrozumiali psycholodzy, którzy zawsze z chęcią nas wysłuchają. Jeżeli więc nie mamy do kogo udać się ze swoim problemem, może warto zapisać się właśnie na psychoterapię.